Do kontejneru patří použité oblečení, tj. kabáty, kusy spodního a vrchního oblečení, páry bot, použité textilní výrobky, např. deky, závěsy, povlečení . Veškeré zde uložené textilie musí být čisté, suché, v dobrém stavu, složené a uložené v igelitových pytlích, páry bot přivázaných k sobě.
Do kontejneru nepatří krejčovský odpad, špinavé, roztrhané, nepoužitelné oblečení, koberce nebo matrace.
Povinné třídění textilu a další legislativa v EU a v ČR
Podle směrnice o odpadech, kterou schválil Evropský parlament v roce 2018, bude v ČR platit pro obce od ledna roku 2025 povinnost zajistit sběr textilu.
Podle dostupných dat vyprodukují jen domácnosti v ČR ročně cca 120 000 tun textilního odpadu, z toho se zrecyklují pouhá 3 % a 97 % končí na skládkách odpadu.
Z výše uvedených důvodů se aktivně řeší legislativní změny, které by v oblasti textilního průmyslu vedly k větší udržitelnosti. Pro lepší pochopení kontextu a důvodů, proč EU přistupuje k přísnějším opatřením, stojí za zmínku například to, že:
Opatření zakazující ničení neprodaného spotřebního zboží, tedy i oděvů, oděvních doplňků a obuvi, spadá také pod nařízení ESPR a taktéž počítá s účinností od poloviny roku 2026.
Cílem je dosáhnout změn, které namísto zbytečné likvidace již vyrobeného zboží (např. pálením) či směrování neprodaného a vráceného zboží k recyklaci umožní jeho opětovné prodání či darování a celkově bude podporovat udržitelný přístup.
Aktuálně probíhá ve státech Evropské unie revize směrnice o odpadech. V platnost by měla vstoupit v roce 2027 – její součástí je právě i řešení financování sběru odpadu včetně textilního odpadu. Pro spotřebitele to bude znamenat úhradu recyklačního poplatku při nákupu každého kusu oblečení, počítá se s částkami v jednotkách korun (podobně je tomu dnes už při nákupu elektrospotřebičů).
Cílem opatření je změna přístupu a větší udržitelnost v odvětví, které patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí s obrovskými nároky na zdroje. Snaží se o optimalizaci a efektivitu výroby, odklon textilu z černých popelnic, protože vytříděný textil může díky tomu posloužit potřebným, být znovu prodán nebo recyklován do nových produktů. Nevyužitelný odpad by pak byl směrován namísto skládek spíše k energetickému využití. Jde ale také o minimalizaci přebytků, které se dříve likvidovaly.
zdroj: samosebou.cz
středa: 18:00 - 20:00