Drobečková navigace

Úvod > O obci

O obci

Obec Smrčná je součástí kraje Vysočina. Leží v Čechách 9 km severně od Jihlavy a jak uvádí většina starších  průvodců Českomoravskou vysočinou také 5 km jihozápadně od Štok. Její nadmořská výška je udávána 584 m a rozloha katastru 1.236 ha. Při této příležitosti uveďme, že někteří badatelé se domnívají, že nedaleká zemská hranice, vymezená už ve 13. století řekou Jihlavou, se před zahájením osídlovacího procesu nacházela v místě hlavního evropského rozvodí. Podle této teorie byla neosídlená krajina kolem dnešní Smrčné a Smrčenského potoku součástí Moravy. 

Okraje později vytýčeného katastru lemovaly od nepaměti významné a povětšinou zalesněné vrchy. Na severu rozložitý masiv starodávného Aychornbercku nejvyšším bodem 599 m, dnes proťatý rušnou dálniční stuhou a přejmenovaný U Serpentinky. Na východě rámovaly velkou náhorní plošinu svahy romantického vrchu Vysoký kámen 661 m. Jižní hranici střeží dodnes vrchy Puchýrna 577  a Sklářský les s nejvyšším bodem 684 m. Západní část je olemována konturami zalesněných vrcholků Roháče a Venušína 683 m.

Smrčná

Na Smrčensku pramení celá řada malých bezejmenných potůčků a křišťálově průzračných potoků. V oblasti na severu Zlatý a Pstružný potok a poněkud východněji historický Smrčenský potok, o němž se písemné prameny zmiňují už v roce 1233, kdy je jmenován v souvislosti s popisem hranic želivského klášterního majetku. Historiky bývá spojován s průběhem staré stezky, která procházela poblíž jeho břehů a umožňovala propojení cesty haberské s cestou humpoleckou nebo také želivskou.