Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Trochu historie z naší obce- znak a vlajka

Trochu historie z naší obce- znak a vlajka 
znak..jpg

 

Rádi bychom Vám v této aktualitě ukázali a přiblížili znak a vlajku obce Smrčná.

Jako podklad na návrh znaku a vlajky obce Smrčná se vycházelo z razítka v naší smrčenské kronice.

Na razítku v kronice jsou symboly smrku, kola a křoví. Smrk je z důvodu třech vzrostlých smrků u cesty procházející obcí. Kolo, protože obcí vedla obchodní cesta. Křoví, můžeme se domnívat z důvodu zarostlého okolí.

Poté se nechal vytvořit návrh u hereldické společnosti (HERALDIKA - znak je trvalé znamení, vytvořené podle příslušných heraldických pravidel, charakterizující zpravidla nějakou územní jednotku - obec, město, kraj, zemi, stát  či jiné územní společenství). Tento návrh poté musel schválit podvýbor pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Nový znak zachoval symboly smrku a kola, přidala se církevní čepice a klíče pocházející ze znaku želivského kláštera. Spojení obce se želivským klášterem bylo zmíněno již v prvních listinách z roku 1233.

Předávání dekretů o udělení znaku a praporu obci Smrčná proběhlo v Parlamentu ČR předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR panem Lubomírem Zaorálkem dne 9.června 2005.

Zajímavostí na naší vlajce je zavěšená Pamětní stuha, kterou jsme dostali při návštěvě prezidenta republiky pana Miloše Zemana dne 28.6.2017.

Věříme, že Vám tyto informace dokreslí pohled na znak a vlajku obce.

 

Smrčenská kronika s razítkem                                                                                    Erbovní znak želivského kláštera

IMG_9505.JPG 9Q9687Z827DQPFA.jpg

 

Smrčenská kronika - přední dvojlist s razítkem.

Je to nejdéle soustavně vedená kronika v kraji od roku 1836.

IMG_9505 -21.jpg

Předání dekretu v poslanecké sněmovně dne 9.6.2005.

2021-02-04 (2).png

Znak a vlajka obce Smrčná s pamětní stuhou od prezidenta České republiky.

foto4.JPG

Zodpovídá: Monika Jonášová

 

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů