Drobečková navigace

Úvod > Odpady > Informace pro podnikatele v oblasti nakládání s odpady

Informace pro podnikatele v oblasti nakládání s odpady

Základním právním předpisem upravujícím nakládání s odpady je zákon č. 541/2020 Sb., o odpadech, v platném znění (dále jen „zákon o odpadech“). Zákon o odpadech označuje právnické nebo podnikající fyzické osoby jako původce odpadů a klade na ně celou řadu povinností. Se všemi odpady musí být nakládáno tak, aby nedošlo k ohrožení lidského zdraví a životního prostředí. Každý je povinen nakládat s odpady a zbavovat se jich pouze způsobem stanoveným tímto zákonem a ostatními právními předpisy vydanými na ochranu životního prostředí.

POVINNOSTI PŮVODCE ODPADU:

smes.jpgzařadit odpad podle druhu a kategorie a nakládat s ním podle jeho skutečných vlastností a soustřeďovat odpady odděleně

smes.jpgprokázat orgánům provádějícím kontrolu podle tohoto zákona, že předal odpad, který produkuje, v odpovídajícím množství v souladu s § 13 odst. 1 písm. e)

smes.jpgv případě komunálního odpadu, který běžně produkuje musí mít jejich předání podle § 13 odst. 1 písm. e) v odpovídajícím množství zajištěno písemnou smlouvou před jejich vznikem

smes.jpgs každou jednorázovou nebo první z řady opakovaných dodávek odpadu do zařízení určeného pro nakládání s odpady nebo obchodníkovi s odpady spolu s odpadem předat provozovateli zařízení nebo obchodníkovi s odpady údaje o své osobě a údaje o odpadu nezbytné pro zjištění, zda smí být s daným odpadem v zařízení nakládáno nebo zda smí obchodník s odpady takový odpad převzít; tyto údaje mohou být nahrazeny základním popisem odpadu

smes.jpgv případě odpadu určeného k uložení na skládce odpadů předat údaje podle písmene d) formou základního popisu odpadu; v případě první z opakovaných dodávek odpadu je součástí základního popisu odpadu stanovení kritických ukazatelů, o nichž je původce odpadu povinen v případě opakovaných dodávek předávat informace; na základě dohody s původcem odpadu může zajistit zpracování základního popisu odpadu provozovatel zařízení, do kterého je odpad předáván, nebo zprostředkovatel, za zpracování základního popisu však odpovídá původce odpadu

smes.jpgDle § 94 odst. 1 zákona o odpadech jsou původci povinni vést průběžnou evidenci odpadů a způsobech nakládání s nimi. V případě, že produkují nebo nakládají s více než 600 kg nebezpečných odpadů za kalendářní rok nebo s více než 100 t ostatních odpadů za kalendářní rok, jsou původci povinni podat elektronicky hlášení o druzích, množství odpadů a způsobech nakládání s nimi do 28. února následujícího roku.

 

Sankce

Pokud původce poruší některou ze svých povinností, vystavuje se nebezpečí postihu, a to ze strany:

  • obecního úřadu, který může uložit právnické nebo podnikající fyzické osobě pokutu do výše 10 000 000 Kč, která využívá obecní systém bez písemné smlouvy s touto obcí.
  • obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který může uložit sankci až do výše 10 000 000 Kč za různá porušení povinností vyplývajících ze zákona o odpadech nebo České inspekce životního prostředí, která ukládá sankce až do výše 50 000 000 Kč. 

zdroj: zakonprolidi.cz


Z výše uvedeného vyplývá:

Kontejnery na tříděný odpad jsou primárně určeny pro odpad z domácností. Podnikatelé (právnická nebo podnikající fyzická osoba, která má přidělené IČO) mohou tyto nádoby plnit pouze za podmínky, že mají s obcí uzavřenou příslušnou smlouvu o zapojení do systému nakládání s odpadem. Každá firma a živnostník, tedy například kadeřnice, účetní nebo provozovatel restaurace, musí odpad třídit, odkládat do sběrných nádob a jeho odvoz objednávat u svozové společnosti, se kterou má uzavřenou smlouvu o odstraňování odpadu a zajistit přistavení odpovídajích sběrných nádob. Toto se týká jak tříděného tak i nebezpečného odpadu. K jednotlivým druhům odpadů je navíc nutné vést průběžnou evidenci, mít uzavřenou smlouvu se svozovou společností nebo mít uschované doklady o likvidaci všeho odpadu.

Pokud mají podnikatelé řádně uzavřenou smlouvu na likvidaci směsného odpadu a současně i smlouvu k odstraňování vytříděných složek, vyhnou se případným sankcím, které se mohou vyšplhat až na 300 tisíc korun.

Pokud si nejste jisti, jak máte postupovat, neváhejte se obrátit na obecní úřad.