Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Výstava "Má vlast cestami proměn" a Kostel sv. Mikuláše ve Smrčné

Výstava "Má vlast cestami proměn" a Kostel sv. Mikuláše ve Smrčné                             znak smrčná                          logo-ma-vlast-cestami-promen-                        

V sobotu 20.6.2020 byla v Praze na Vyšehradě zahájena výstava "Má vlast cestami proměn 2020", kde má své místo i náš kostel svatého Mikuláše ve Smrčné. 

Výhrou Zlaté cihly v programu Obnovy venkova v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 (za obnovu či rekonstrukci památkově chráněných objektů a památek místního významu) nám bylo doporučeno, zapojit se do této národní putovní výstavy.

Prostřednictvím našich fotografií a podkladů byl vytvořen stojan, který prezentuje po celé České republice kostel svatého Mikuláše před rekonstrukcí a po ní.

Výstava celý rok putuje a prezentuje rekonstrukce a opravy jak v obcích, tak ve městech. Uvidíme opravy různorodých staveb – od sakrálních objektů, přes obecní úřady, školy, zastávky, multikulturní centra, náměstí a návsi, po krajinářské úpravy v parcích a sadech. 

Část výstavy, konkrétně kraje Vysočina, Královohradecký a Pardubický budeme mít půjčené na říjen 2020 na akci "Beseda nad kronikou".

Tímto Vás srdečně zveme na pořádanou akci s doprovodnou putovní výstavou.

Putovní výstava Má vlast cestami proměn přináší svědectví o příznivých proměnách zanedbaných míst a sídel v naší krajině.

Díky odhodlání místních lidí a ochotě řady donorů se chátrající stavby mění v důstojné objekty s užitečnou náplní, veřejný prostor dostává novou tvář, sakrální objekty nacházejí svůj ztracený smysl a příroda se nadechuje k novému životu.

http://cestamipromen.cz/

výstava 

Kostel svatého Mikuláše ve Smrčné:

Smrcna-kostel-pri_rekonstrukci kostel po rekonstrukci

Smrčná - Kostel svatého Mikuláše

Kostel svatého Mikuláše ve Smrčné byl postaven až po roce 1233, kdy Smrčná patřila pod farní kostel sv. Jana Křtitele v Jihlavě. První zmínky o farnosti ve Smrčné se datují do let 1257–1276 z listiny opata Marsiliuse II. Dne 20. května válečného roku 1916 barokní kostel do základů vyhořel. Po mnohaletých jednáních a shánění peněz proběhlo dne 16. srpna 1931 slavnostní svěcení nového, moderně pojatého kostela. Architektem, který projektoval kostel svatého Mikuláše ve Smrčné, byl konstruktivista Ing. Alois Špalek (1883-1940), který patřil k pražské umělecké elitě. V době, kdy projektoval kostel pro Smrčnou, stála na pražském Albertově už jeho nejvýznamnější realizovaná stavba, Hlavův patologický ústav.
K proměně vedl obec neutěšený stav omítky a střechy kostela. Bohužel si tuto jedinečnou sakrální stavbu turisté pletli s hasičskou zbrojnicí. Kostel sv. Mikuláše měl svůj nevýrazný, šedivý vzhled celých 87 let. Rekonstrukci fasády kostela prováděla místní stavební firma a opravu střechy provedl zdejší živnostník. Opravy začaly na začátku září 2018, za dva měsíce se mohli místní obyvatelé radovat z nového vzhledu kostela.
Kostel svatého Mikuláše v současnosti svým přímočarým vzhledem oslovuje celé okolí. Každou sobotu probíhá bohoslužba. Konají se zde také svatby, pohřby nebo křtiny. Nově obec založila tradici společenských akcí, jako je Přivítání adventu nebo Vánoční hraní. Tyto akce mají velkou návštěvnost.
  • Realizace proměny: září 2018 – říjen 2018
  • Iniciátor proměny: obec Smrčná
  • Investor: obec Smrčná, Ministerstvo zemědělství – program Údržba a obnova kulturních a venkovských prvků
  • Autor (autoři) fotografií: Monika Jonášová

Webová stránka proměny obec Smrčná

Hlasování výstavy :

http://cestamipromen.cz/hlasovani

Kam za výstavou : Smrčná  - říjen 2020

http://cestamipromen.cz/kam-za-vystavou

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů