Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Místo na SBĚR BATERIÍ ve Smrčné.

Místo na SBĚR BATERIÍ ve Smrčné.



                                     znak..jpg                           logo baterie2.png

Obecní úřad Smrčná oznamuje svým občanům, že se obec zapojila do programu sběru  baterií s partnerem ECOBAT s.r.o..

Obec Smrčná obdržela OSVĚDČENÍ o zřízení místa zpětného odběru přenosných baterií a akumulátorů.

    beterie-osvedceni.jpg   

SYO600LU.jpg  44444.jpg

 

Jsou vytvořena dvě sběrná místa, kde je možnost baterie uložit.

  •  Obecní úřad Smrčná
  •  Pošta Partner Smrčná

 

krabice-baterie.png  ruka-baterie.png

Tříděním a recyklací baterií chráníme přírodu.

IFF0JAF9.jpg

Informace od partnera ECOBAT s.r.o. :

Odkaz na web: http://www.ecobat.cz

 

Baterie třídíme, protože tím chráníme životní prostředí. A to hned dvěma způsoby. Pokud by baterie skončily v běžné popelnici na směsný odpad, putovaly by na skládku nebo do spalovny. V obou případech by se z nich uvolňovaly škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Tím, že baterie odnášíte na sběrná místa, předcházíte těmto škodlivým procesům, které se negativně podepisují jak na přírodě, tak na zdraví lidí. Zároveň umožňujete, že baterie budou zrecyklovány.

Získáváme druhotné suroviny

Recyklací baterií získáváme kovonosné suroviny, které nám znovu slouží k užitku. Díky recyklaci jsme schopni ze 100 kilogramů baterií získat 65 kilogramů kovonosných surovin, které můžeme využít například ve stavebnictví, dále při výrobě popelnic, sklokeramických desek, okapů, ale třeba i šperků, hudebních nástrojů, kosmetiky a mnoha dalších produktů. Z tužkových baterií získáváme recyklací ocel, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů baterií pak také olovo, kadmium, kobalt a stříbro. Díky recyklací získaným druhotným surovinám šetříme nerostné zdroje a nemusíme životní prostředí zatěžovat další těžbou surovin.

Baterie do koše nepatří

Tento grafický symbol můžete najít přímo na bateriích, jejich obalech nebo na elektrozařízeních, která baterie nebo akumulátory obsahují. Tento symbol vyjadřuje, že baterie nepatří do odpadkového koše, popelnice ani kontejneru s komunálním odpadem. Vyhazování baterií do sběrných nádob určených pro komunální odpad nebo do volné přírody je přísně zakázáno.

Zásady bezpečnosti.

Doporučení pro bezpečné zacházení s bateriemi v domácnosti

  • Všechny baterie mají tendenci ztrácet časem energii, i když nebyly dosud použity. Proto skladujte i nepoužité baterie na chladném a suchém místě.
  • Nenechávejte baterie v přístrojích a zařízeních, pokud je delší dobu nebudete používat.
  • Baterie neotvírejte, neporušujte jejich vnější obal, nevhazujte nikdy do ohně.
  • Použité baterie doma skladujte na vyhrazeném místě (mimo dosah dětí) v krabičce ECOCHEESE či jiné nádobě. 
  • Nedotýkejte se „vytékajících“ baterií holýma rukama.
  • Neskladujte použité baterie ve vlhkém prostředí nebo v blízkosti zdrojů tepla.
  • Před odevzdáním přelepte nebo jinak izolujte póly použitých (lithiových) baterií z videokamer, fotoaparátů nebo mobilních telefonů.
  • Vybité baterie doma neskladujte zbytečně dlouho, odneste je na sběrné místo do 6 měsíců. 

Na sběrná místa odevzdávejte:

  • všechny typy baterií používaných v domácnosti (ze svítilen, hraček, elektroniky, ovladačů, hodin, mp3 přehrávačů, mobilních telefonů apod.),
  • knoflíkové články, mikrotužkové a tužkové baterie, malé a velké monočlánky, ploché baterie i 9V hranaté baterie a dobíjecí baterie lehčí než 1 kg.

Do sběrných boxů v žádném případě nedávejte:

  • rezavé, rozbité nebo tekoucí/lepkavé baterie,
  • autobaterie a jiné baterie s tekutým elektrolytem,
  • baterie nebo akumulátory z průmyslových podniků (obvykle nemají komerční nálepku, mohou z nich vyčnívat kontaktní drátky apod.),
  • plně nabité baterie,
  • baterie těžší než 1 kg.

Pokud si nejste jisti, jak postupovat, zavolejte nám na tel. 233 332 787 a my vám rádi poradíme.

Pozor na spolknutí baterie.

Pokud by se stalo, že by člověk baterii nedopatřením spolkl, mohlo by mu to způsobit vážné zdravotní problémy, v krajním případě jej ohrozit na životě. Největší rizika jsou u malých dětí, které jsou schopny ze zvědavosti spolknout cokoliv. Pozor dávejte zejména na malé knoflíkové baterie, které jsou snadno dostupné a zároveň malé.

Pokud se baterie usadí v jícnu, dochází k jeho poleptání. Při spolknutí baterie je proto nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Informace pro rodiče i zdravotníky k této problematice najdete nově v češtině na webu Button Battery Safety.

Jak zmírnit riziko spolknutí baterie?

  • Všechny malé baterie ukládejte mimo dohled a dosah malých dětí.
  • Otevřete-li balení s knoflíkovými články, zajistěte, aby děti neměly přístup k bateriím, které v otevřeném balení zůstanou.
  • Zajistěte, aby prostory pro baterie u všech zařízení v domácnosti byly bezpečně uzavřeny a chráněny před dětmi, popř. aby byl výrobek uložen mimo dosah malých dětí.
  • Malé baterie neukládejte do krabiček na léky ani v blízkosti léků. Vzhledem k tvaru a velikosti může snadno dojít k záměně.

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů