Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Havelské posvícení ve školce

Havelské posvícení ve školce"To je krásné posvícení, to je krásná neděle, máme maso a zas maso, k tomu kousek pečeně"

Posviceni.jpg

Minulý týden oslavily děti v naší školce "Havelské posvícení". Přišly svátečně oblečené, donesly si z domova spoustu oblíbeného jídla a užily si spoustu zábavy při hudbě a tanci.

8d4a910d-cacf-4c2c-bf26-7143e9812586.JPG

Viz. fotogalerie.

Havelské posvícení se konalo 16. října na svátek sv. Havla. Tento den byl od středověku významným. Končila práce na žních a poddaní dostávali platy. Díky sklizni bylo dostatek zásob surovin na přípravu čerstvého jídla.

Sv.Havel.png

Hlavním dnem posvícení byla vždy neděle před nebo po svátku místního patrona. V každé vesnici byla tedy posvícení v jiný den a příbuzní a přátelé si pozvání opláceli. V roce 1787 za vlády Josefa II. vyšlo nařízení, které předepisovalo jen 1 posvícení v roce, a to v neděli po sv. Havlovi. Císaři se totiž nelíbilo, že se poddaní často navštěvují a zanedbávají tak práci. Lidé si to ale vyřešili po svém! K povinnému tzv. císařskému posvícení, konané neděli po svátku sv. Havla, pořádali dál posvícení tak jak byli zvyklí!

Přípravy na posvícení se nemohly podcenit. Několik dnů před posvícením se uklízelo, peklo, vařilo a smažilo, aby bylo připraveno dost dobrého jídla a zbylo i na výslužku hostům. Většinou děti chodily k příbuzným a přátelům s pozváním na posvícení. Roznášely přitom speciální koláče "zváče". V některých vesnicích stála až do konce posvícení uprostřed obce májka - podobně jako na prvního máje - uříznutý stromek s barevnými pentlemi i různými dárky.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů