Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Borovice u cesty do Jihlavy

Borovice u cesty do Jihlavy IMG_9519.PNG Image-1.jpg

Borovice

Tato aktualita vznikla jednou darovanou fotografií od rodiny malíře pana Košťála.

Borovice u silnice směrem do Jihlavy nenechá žádného fotografa chladným.Všichni ji známe, skoro každý den jezdíme okolo.

Pokud se něco stane tak říkáme před nebo za borovicí. Je to bod podle kterého se orientujeme. Je to stálice kterou jednou za čas obdivujeme. Je to jistota, která tam stojí již bezmála 140 let.

Je to krásný strom, který tady byl, je a bude...pojďme si uvědomit její krásu a důležitost.

 

Je magická, nezaměnitelná. Působí malebně, ale zároveň i hrůzostrašně. Nahnutá borovice je už stovky let dominantou návrší mezi Hybrálcem a Zbornou poblíž Jihlavy. Jak dlouho u nové silnice na Smrčnou strom v této podobě stojí, není známo. Podle pověsti pamatuje třicetiletou válku.
U smrčenské silnice budí pozornost stará borovice; ač věkem a nepřízní povětrnosti značně poznamenaná, stále ještě malebná,“ psal v roce 1958 v pojednání o nejkrásnějších stromech Jihlavska přírodovědec Josef Veselý.
Dnes už borovici na mohutném kmeni zbyla jenom jedna větev. O tu předposlední přišla v roce 2007, kdy ji ulomil kamion. Pod stromem bývala lavička a na kmeni svatý obrázek.
Stáří borovice není známo, podle zřejmě velmi nadsazené místní pověsti pamatuje třicetiletou válku a švédskou okupaci Jihlavska.
„Jednomu z místních lidí prý zachránila život, když švédský voják na koni si o její větve srazil při pronásledování vaz,“ zaznamenal pověst badatel Ladislav Vilímek.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/strom-priroda-borovice-zborna-hybralec-jihlava-vysocina-historie.A181229_447753_jihlava-zpravy_mv

 

http://muzeum.ji.cz/vsv_prirodni/Svazek-II-1958/3-Vesely.pdf

Rádi bychom oslovili naše občany, zda nemají nějaké nové nebo historické fotografie borovice k nahlédnutí.

Pokud je máte nebo naleznete, prosím kontaktujte nás na smrcna@smrcna.cz.

 

Fotografie - p. Košťál

IMG_9960.jpg

Zdroj ostatních fotografii : Facebook

borovice2020.png

IMG_1631.PNG

borovice202002.png

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů