Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > VESNICE ROKU 2022 - Předání pamětních listů v Senátu Parlamentu ČR

VESNICE ROKU 2022 - Předání pamětních listů v Senátu Parlamentu ČR 

 

                         znak.[132].jpg                              vesnice roku.png                         

 

Slavnostní setkání oceněných obcí v rámci soutěže Vesnice roku 2022 v Senátu Parlamentu ČR.

V úterý 6.12.2022 jsme byli pozváni na slavnostní setkání oceněných obcí v Senátu Parlamentu ČR, kterým byly předány pamětní listy. 

Naše obec Smrčná v tomto ročníku VESNICE ROKU získala svojí první stuhu, a to Modrou stuhu za společenský život. Celkově jsme se v kraji Vysočina umístili na 2. místě. 

Potkali se všechny obce České republiky, které získali stuhy v krajských kolech a bylo to milé setkání známých i neznámých obcí, které mají stejné starosti i radosti.

Velice rádi jsme opět potkali vítěznou obec Třeštice ( https://www.trestice.cz ) z kraje Vysočina a vítěze republikového kola obec Kostelní Lhotu ( https://www.kostelni-lhota.cz/ ).

Nová Ves u Nového Města na Moravě která získala oranžovou stuhu měla opět úsměv na tváři ( https://www.novavesnm.cz/ ).

Pro bílou stuhu si přijela, pro nás zatím neznámá, obec Číměř z našeho kraje s opět velmi elegantní paní starostkou ( https://www.cimer.cz/ ).

Zelená stuha putovala do obce Dolní město ( https://www.dolnimesto.cz/ ).

 

Odměny :

Velice nás těší finanční podpora od Kraje Vysočina za modrou stuhu 50 tis. Kč a nárok na dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj 600 tis. Kč.

Podrobnosti o realizaci:

Dotace Ministerstva pro místní rozvoj - dotace za modrou stuhu získanou v soutěži VESNICE ROKU 

 - Vesnice roku 2022 - stuha (Zlatá, Modrá, Bílá, Oranžová) - odměna/dotace

 https://www.mmr.cz/cs/narodni-dotace/podpora-a-rozvoj-regionu/podpora-rozvoje-regionu-2023/dt-d-podpora-vitezu-souteze-vesnice-roku

 - výměna oken v prvním patře České školy - smrčenská školka

 - možnost 85% -  706 000 Kč,  podání do 10.3.2023

 

 

Bylo nám ctí a věříme, že jsme tyto prostory nenavštívili naposledy. 

27. ročník soutěže Vesnice roku 2023 bude vyhlášen koncem března, určitě se zapojíme a plán prezentace se již rodí :-).

 

 

 

Zdroj: Facebook

Mezi oceněnými obcemi v rámci soutěže Vesnice roku 2022 byly také dvě obce z mého senátního obvodu. Smrčná u Jihlavy v čele se starostou Josefem Nechvátalem si odnesla modrou stuhu za svůj společenský život, Třeštice vedená starostou Martinem Kodysem získala zlatou stuhu za vítězství v krajském kole, 2. místo v celostátním kole a vítězství v hlasování veřejnosti. ????????
Senát Parlamentu ČR má k soutěži Vesnice roku velmi blízko. Mezi senátory je mnoho bývalých i současných starostů a Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova je mezi našimi orgány vůbec nejpočetnější. Na tom, aby se naše obce rozvíjely, nám záleží, protože právě venkov je solí naší země. ❤️
Všem oceněným obcím děkuji za jejich práci a přeji mnoho energie a síly v ní pokračovat, budou potřeba!

 

Zdroj : web stránky Vesnice roku 

Hodnocení komise

 První je Třeštice, Vysočiny vesnice. Když potřebujete kluky z IZS, je jich tam plná ves. Starosta provedl nás obcí, spolky a vlastně celým rokem, mnohé zaujal i parádním zpátečním krokem. Zahrát si hokej či vyrazit v srpnu na běžky? V Třeštici klidně, i když úkol je to přetěžký.

Třeštice o sobě

Obec Třeštice leží v klidném prostředí Kraje Vysočina, v okrese Jihlava. Nachází se nedaleko hradu Roštejna a nejvyššího vrcholu Českomoravské vrchoviny – Javořice. Obcí protéká Třešťský potok.  Rozloha katastrálního území je 702 ha. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1385. Do 18. století byla celá roubená a je postavená do  tvaru okrouhlice. Uprostřed návsi v blízkosti rybníka stojí roubená zvonice z roku 1863, která je dominantou obce a současně je hlavním motivem ve znaku obce. V současné době žije v obci 167 obyvatel. Obec je součástí mikroregionu Telčsko a Třešťsko. Občané udržují tradice jako například masopust, velikonoční hrkání a členové SDH společně s dalšími občany pořádají několik sportovních a kulturních akcí během roku jako jsou například turnaj v malé kopané, soutěže v požárním sportu, na běžkách okolo Třeštice, letní kino. Obec reprezentují také dva hokejové týmy HC SDH Třeštice. Velmi navštěvovanou akcí je Sraz traktorů Zetor.

Pro tento ročník Vesnice roku 2022 zvítězila obec Kostelní Lhota ze Středočeského kraje

Hodnocení komise 

Kostelní Lhota kousek od Nymburka leží, poslední finálové čtyři hodiny tu porotě běží. Nádherný živý orloj na začátku předvedli se všemi místy, kam potom nás zavedli. U kostela jsme památeční růže sadili, potom v obecním kostele malý koncert si užili. Radnice, škola krásné jsou a historii mají, historku o návštěvě císaře Karla a císařovny Zity tu k dobrému dají. Obecní cyklostezku, hasiče, sportovní areál i sběrný dvůr navštívíme, se zdejšími spolky se pěkně pobavíme. U rybníčka čeká nás velké finále, netušíme, že naše suché oblečení má na mále. Porota nakonec suchá zůstala, plná dojmů zážitků a s úsměvem všem z Kostelní Lhoty mávala.

Kostelní Lhota o sobě

 Kostelní Lhota kousek od Nymburka leží, poslední finálové čtyři hodiny tu porotě běží. Nádherný živý orloj na začátku předvedli se všemi místy, kam potom nás zavedli. U kostela jsme památeční růže sadili, potom v obecním kostele malý koncert si užili. Radnice, škola krásné jsou a historii mají, historku o návštěvě císaře Karla a císařovny Zity tu k dobrému dají. Obecní cyklostezku, hasiče, sportovní areál i sběrný dvůr navštívíme, se zdejšími spolky se pěkně pobavíme. U rybníčka čeká nás velké finále, netušíme, že naše suché oblečení má na mále. Porota nakonec suchá zůstala, plná dojmů zážitků a s úsměvem všem z Kostelní Lhoty mávala.

Obec Kostelní Lhota leží v rovinatém Polabí nedaleko Poděbrad. V současné době žije v obci 875 obyvatel. Ti se podílí na bohatém kulturním a společenském vyžití během roku. Mezi nejvýznamnější akce patří Staročeské máje, Lhotský masopust, Otevírání Svatomartinských vín, Slavnosti piva nebo Mikulášská nadílka v kostele. Dominantou obce je nově opravený kostel. Největší atrakcí pro turisty je pak unikátní betonová Lhotecká cyklostezka.í

Shrnutí ročníku 2022

Do 26. ročníku soutěže se přihlásilo celkem 176 obcí z třinácti krajů z celé České republiky. Vítězem a nositelem titulu "Vesnice roku 2022" se stala obec Kostelní Lhota ze Středočeského kraje. Na druhém místě se umístila obec Třeštice z Kraje Vysočina a třetí místo obsadila obec Poniklá z Libereckého kraje.

Výsledky soutěže byly vyhlášena na Jarmarku venkova, v Luhačovicích, dne 17. září 2022. Celostátní hodnotitelská komise ocenila také nejlepší domácí koláče. Tzv. Koláčovou cenu získala obec Zašová ze Zlínského kraje. Cenu veřejnosti, na které se podílí široká veřejnost, prostřednictvím internetového hlasování, získala obec Třeštice z Kraje Vysočina.

Zelená stuha ČR roku 2022 byla udělena obci Dolní Město z Kraje Vysočina. Na druhém místě, v celostátním kole Zelené stuhy, se umístila obec Dolní Poustevna z Ústeckého kraje a třetí místo získala obec Čistá ze Středočeského kraje. Oranžovou stuhu ČR roku 2022 získala obec Mažice z Jihočeského kraje. Na druhém místě, v celostátním kole oranžové stuhy, se umístila obec Sudoměřice z Jihomoravského kraje a třetí místo obsadila obec Stračov z Královéhradeckého kraje.

Cenu naděje pro živý venkov roku 2022 získala obec Suchá Lhota z Pardubického kraje.

 

 

9.jpg 3.jpg

4.jpg

317637727_10218655091727899_886661526440950622_n.jpg 318652309_10218655089447842_2780290903316382427_n.jpg


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů