Vítejte v obci

Smrčná

Je jen jedno místo na světě, kde člověk zanechal své srdce - domov

Fulltextové vyhledávání

Trocha z historie obce - Husův kámenChtěli bychom Vás informovat, že v létě tohoto roku byl vyměněn obrázek sv. Floriána (patrona hasičů) v kaplici kamenného sloupu Husův kámen.

Husův kámen se nachází v místní části Vranov, po pravé straně u silnice směrem na Hybrálec.

K této památce se nikoliv náhodou vztahuje neobvyklý lidový název "Husův kámen" užívaný i bývalými německými starousedlíky, který se traduje od dvacátých let 20. století. Tehdy zde několik českých rodin založilo malou kolonii a za posledním domkem se potom rok co rok konaly oslavy svátku upálení Mistra Jana Husa. Vyšňořený průvod českých obyvatel doprovázený hudbou vykročil vždy v podvečer z návsi a došel až k místu konání, kde se u hořícího ohně zpívalo a recitovalo. Bez povšimnutí nemohl zůstat ani kamenný sloup s kaplicí a obrázkem sv. Floriána, který býval při této příležitosti ozdoben a tak se vysloužil ono pojmenování Husův kámen. Jinak vyzývání sv. Floriána, patrona před ohněm, bývalo ve Smrčné vnímáno neobyčejně citlivě, neboť to byl právě oheň, který v popel obrátil několik zdejších selských gruntů a především pak starodávný kostel sv. Mikuláše.

IMG_2115.JPG

IMG_2116.JPG


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů.